Producenci

 

 

Naklejanie fototapety - instrukcja

Menu pomocy: Jak kupować fototapety?   Jak kupować obrazy?     Dostawa       Kontakt    
  Fototapety - materiały i druk   Obrazy - materiały i druk     Płatności        FAQ    
  Naklejanie fototapety - instrukcja   Modyfikacje zdjęcia     Regulamin       Cennik    


Fototapeta – instrukcja przyklejania

 

Uwaga: przed przystąpieniem do klejenia należy koniecznie sprawdzić stan fototapety - więcej informacji poniżej w sekcji "Przygotowanie fototapety"

 

Przyklejanie fototapety nie jest dla zadaniem łatwym, dlatego jeżeli istnieje możliwość zlecenia tego zadania profesjonaliście (doświadczonemu i sprawdzonemu!) zalecamy takie rozwiązanie. Postaramy się jednak podać kilka praktycznych rad oraz omówić najczęściej popełniane błędy tak, aby nawet nowicjusz poradził sobie z tym zadaniem, a efektem pracy była idealnie położona fototapeta. Radzimy również zapoznać się z poniższymi wskazówkami nawet w sytuacji gdy klejenie oddajemy w ręce „specjalisty” ; ) – warto kontrolować cały proces, gdyż fototapetę można przykleić tylko raz, a gwarancja producenta nie obejmuje błędów popełnionych przy klejeniu.

 

Co jest potrzebne:Naklejanie fototapety

- pędzel (ławkowiec)

- gumowa rolka – wałek - dociskowa to tapet

- klej

- ostry nożyk

- ołówek

- wiadro lub pojemnik do rozrobienia kleju

- drabina

- poziomica, sznurek z obciążnikiem

- folia malarska lub gazety

- miękka ściereczka

- ewentualnie pomoc drugiej osoby

W przypadku tapet samoprzylepnych dodatkowo:

- spryskiwacz z wodą

- rakla filcowa

- benzyna ekstrakcyjna

 

 

Przygotowanie ściany:

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana. Pamiętajmy, że fototapeta ma jedynie charakter dekoracyjny a nie maskujący. Nie możemy nią przykryć dużych ubytków i nierówności ściany, gdyż w efekcie końcowym i tak będzie je widać. Dlatego należy zniwelować wszelkie dołki i garby tak, aby tapeta po położeniu była gładka, a wzór nie mijał się z innymi fragmentami (tzw. brytami).

Na koniec powierzchnię należy koniecznie zagruntować specjalnym środkiem tzw. „gruntem” oraz/lub rozwodnionym klejem do tapet. W przypadku ścian pomalowanych farbą lateksową rekomendujemy zmatowienie ściany np. papierem ściernym a następnie posmarowanie jej "gruntem", W pomieszczeniach o dużej wilgotności i przed montażem fototapet laminowanych, rekomendujemy posmarowanie ściany środkiem przeciwgrzybicznym. Wyeliminuje to ryzyko powstania grzyba na ścianie.

Wskazane jest narysowanie pomocniczych linii pionowych i poziomych wzdłuż których będziemy przyklejać tapetę. W tym celu możemy użyć długiej poziomicy lub obciążonego sznurka, który wytyczy pion (pamiętajmy o tym, że w domach i blokach rzadko mamy do czynienia z idealnie prostymi ścianami, podłogami oraz dobrze osadzonymi oknami).

 

Przygotowanie pomieszczenia:

Dla osiągnięcia lepszego efektu należy, jeżeli to tylko możliwe, zdjąć listwy przypodłogowe, usunąć gniazdka, włączniki i kinkiety (kable na czas remontu powinny być zabezpieczone izolacją). Pamiętajmy o wyjęciu ze ścian gwoździ.

Radzimy umyć wcześniej podłogę wzdłuż ściany przy której będziemy pracować (można też położyć folię malarską albo gazety) oraz odsunąć meble i inne przedmioty, tak aby była możliwość swobodnego dostępu do ściany, a na podłodze można było wszystko wygodnie rozłożyć.

 

Ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym lub/oraz rozwodnionym klejem do tapet.

 

Ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża). Następnie zagruntowana najlepiej gruntem, alternatywnie rozwodnionym klejem do tapet.

 

Ściana pokryta tapetą – usunięcie warstwy starej tapety ułatwi nam specjalny środek do tego celu (dostępny w marketach budowlanych). Ścianę należy przygotować tak, jak do tapetowania, zalecamy również wyłączenie napięcia w biegnących pod tynkiem kablach, oraz zabezpieczenie taśmą izolacyjną tych, które pozostaną na wierzchu. Następnie tapetę nasączmy (za pomocą gąbki) przygotowanym zgodnie z zaleceniami producenta środkiem do usuwania tapet. Po ok. 15 minutach tapetę delikatnie usuwamy szpachlą. W przypadku tapet winylowych aby środek do usuwania mógł odpowiednio spenetrować ich strukturę zalecamy delikatne podziurkowanie powierzchni.

Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je usunąć a następnie całość zagruntować.

 

Ściany zawilgocone – można pokryć zaprawą wodoszczelną oraz środkiem przeciwgrzybicznym.

 

Przygotowanie fototapety:

Przed przystąpieniem do klejenia należy koniecznie sprawdzić stan fototapety. Sklep DecoMania.pl dostarcza produkty najwyższej jakości, a nasze przesyłki są zawsze odpowiednio zabezpieczone. Mimo to należy zawsze sprawdzić czy nie ma jakiś uszkodzeń powstałych na etapie produkcji (reklamacje są uwzględniane jedynie w przypadku tapet bez śladów klejenia) lub mechanicznych, do których mogło dojść w trakcie transportu. W przypadku późniejszych ewentualnych reklamacji radzimy też na tym etapie sprawdzić zgodność rozmiaru, kolorystyki i wzoru fototapety z zamówieniem.

W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

 

Klejenie tapet „na klej”:

 1. Na przygotowanej wcześniej ścianie wyznacz dokładne miejsce przyklejenia fototapety – można to zrobić za pomocą długiej poziomicy i ołówka lub wcześniej wspomnianego sznurka z obciążnikiem.
 2. Przygotuj klej (informacje o sugerowanych klejach http://www.decomania.pl/pl/i/Fototapety-materialy-i-druk/18 ) zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 3. Zagruntuj ścianę rozwodnionym klejem do tapet i poczekaj do całkowitego wyschnięcia.
 4. Rozłóż i przygotuj sobie ponownie fototapetę – tym razem wzorem do dołu.
 5. Nanieś równomiernie klej na ścianie w ilości sugerowanej przez producenta i pozostaw go do uzyskania odpowiedniej konsystencji i suchości. Czekamy na moment kiedy klej przestanie rozlewać się po ścianie i nadmiernie rozmiękczać tapetę, a stanie się klejący jak spód naklejki. Mokry klej mógłby spowodować efekt puchnięcia papieru a w efekcie doprowadzić do powstania pęcherzy i rozciągnięcia się tapety. Przy montażu fototapety lateksowej bez laminatu, klejem smarujemy ścianę oraz fototapetę.
 6. Tapetę kleimy zawsze od lewej strony lub od okna, drzwi lub narożnika. W takich miejscach jeżeli zaobserwujemy krzywizny dobrze jest zostawić sobie margines (ok. 2-3 cm tapety), który później przytniemy ostrym nożykiem i tym samym optycznie zniwelujemy wizualnie nierówności. Zaczynamy na górze i powoli - ale zdecydowanie - schodzimy w dół dociskając wałkiem tapetę to ściany i pozbywając się tym samym pęcherzyków powietrza (od środka tapety ku jej brzegom).
 7. Przyklejając kolejne bryty należy szczególną uwagę należy zwrócić na zgodność wzoru i idealny styk brzegów – nie kleimy na zakładkę! Jedynie fototapety lateksowe bez laminatu drukowane są na zakładkę (jeden bryt nachodzi na drugi 0,5cm).
 8. Bardzo ważne jest aby nie położyć zbyt dużej ilości kleju na ścianę/fototapetę. Niektóre materiały mogą wejść w reakcję chemiczną z klejem i podczas zbyt mocnego wycierania nadmiaru kleju mogą powstać odbarwienia. Szczególnie dotyczy fototapet, które nie są zalaminowane, tutaj wyciśnięty klej może wejść w reakcję z farbą. Przy fototapetach laminowanych, zbyt duża ilość kleju może spowodować powstanie pęcherzy, ponieważ namiar kleju nie będzie miał jak odparować. Klej do tapet nie jest bezbarwny i po wyschnięciu może zostawić białe ślady. Nadmiar kleju usuwamy delikatnie i na bieżąco lekko wilgotną szmatką.
 9. Pamiętaj, że fototapeta nawet najlepszej jakości jest delikatna. Aby uniknąć otarć a nawet dziur nie można jej zbyt mocno pocierać i szarpać. Do jej wyrównywania najlepiej używać specjalnego wałka.
 10. Mniejsze pęcherze, których nie uda nam się usunąć powinny wchłonąć się wraz z wyschnięciem tapety.
 11. Jeżeli mimo wszystko pozostaną jakieś małe pęcherzyki można spróbować usunąć je nakłuwając bardzo delikatnie ostrą igłą i usuwając powietrze. Jest to jednak metoda ryzykowana i powinno się ją stosować jedynie w ostateczności.
 12. Na dole ewentualny nadmiar tapety należy usunąć ostrym nożykiem.
 13. Otwory na gniazdka, włączniki i kinkiety wycinamy również nożykiem pamiętając, aby wycięcie było zawsze mniejsze od mocowanego później na ścianie elementu.

Klejenie tapet samoprzylepnych:

Na sucho:

1. Tą techniką kleimy tylko na powierzchniach typu: płyta kartonowo – gipsowa, gładzie gipsowe, beton, ściany oraz wszędzie tam gdzie nie wskazane jest użycie wody oraz w przypadku naklejek laminowanych, klejonych do powierzchni, z której nie odparuje nadmiar wody np. szkło, lustro, lakierowana płyta.

Naklejki mają cieńszą warstwę kleju i należy zagruntować ścianę przed klejeniem. W  innym przypadku ściana może wchłonąć klej i naklejka może się odklejać.

2. Odlepiamy 20-50cm fototapety, papier podkładowy zwijamy pod spód.

3. Przykładamy folię równo i przyklejamy dokładnie pas z klejem. Jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, usuwając na zewnątrz bąbelki powietrza, druga naciąga cały pas podwijając co chwilę papier podkładowy.

4. Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie – nie przyklejamy na zakładkę.

5. Ewentualny nadmiar tapety należy usunąć ostrym nożykiem

6. Otwory na gniazdka, włączniki i kinkiety wycinamy również nożykiem pamiętając, aby wycięcie było zawsze mniejsze od mocowanego później na ścianie elementu.

W przypadku większych powierzchni ścian rekomendujemy klejenie materiałów na klej do tapet, montaż materiałów samoprzylepnych jest trudniejszy ze względu na szybkość reakcji kleju - po krzywym przyklejeniu przy próbie poprawienia naklejka może odchodzić od razu z podłożem.

W przypadku klejenia do ścian naklejek składających się z kilku brytów przy większych powierzchniach rekomendujemy klejenie na zakładkę. Folie mogą się kurczyć, przy klejeniu na zakładkę ten efekt będzie zredukowany.

Na mokro

1. Podłoże, na które zamierzamy przykleić fototapetę powinno być czyste, odtłuszczone benzyną ekstrakcyjną i suche.

2. Techniką na mokro kleimy tylko na powierzchniach typu: szkło, metal, drewno (czyli na meblach, oknach, lodówkach, itp.). Nie polecamy kleić na mokro naklejek z laminatem, ponieważ nadmiar wody nie będzie miał jak odparować i jest ryzyko powstania wypukłości.

3. Wodą spryskujemy powierzchnię szkła.

4. Odlepiamy 20-50cm fototapety, papier podkładowy zwijamy pod spód. Spryskujemy wodą folię na powierzchni z klejem jak i początek podłoża, na który zamierzamy przykleić fototapetę.

5. Przykładamy folię równo i przyklejamy dokładnie pas z odsłoniętym klejem. Jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, usuwając na zewnątrz bąbelki powietrza, druga naciąga cały pas, podwijając co chwilę papier podkładowy. Każdorazowo po odklejeniu kolejnej partii papieru podkładowego spryskujemy wodą obydwie powierzchnie.

6. Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie krawędź w krawędź, tak aby wzór pasował do siebie – nie przyklejamy na zakładkę.

7. Ewentualny nadmiar tapety należy usunąć ostrym nożykiem.

8. Należy bardzo dokładnie odciągnąć wodę od środka do zewnątrz. W przypadku niedokładnego odciągnięcia wody mogą powstać pęcherze lub białe plamki od kleju.

9. Otwory na gniazdka, włączniki i kinkiety wycinamy również nożykiem pamiętając, aby wycięcie było zawsze mniejsze od mocowanego później na ścianie elementu.

 

 

Inne ważne wskazówki:

Do przyklejenia fototapety potrzebny jest czas i cierpliwość ; )

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania prosimy o kontakt mailowy kontakt@decomania.pl lub telefoniczny 533 30 30 80.

 

Chcesz zamówić próbki materiałów?


Próbki fototapet i nakelejek

Jeśli chcesz zamówić bezpłatne próbki powyższych materiałów w formacie 15x10 cm by przetestować je przed podjęciem decyzji wyślij do nas adres korespondencyjny mailem i napisz które materiały Cię interesują - wyślemy je pocztą.

 

Jeśli chcesz zamówić zestaw większych próbek w formacie A4 przeznaczony dla projektantów, architektów i innych osób lub firm zainteresowanych współpracą przejdź na stronę "Współpraca".

 

 

 

Więcej informacji o materiałach oraz technologii druku znajdziesz na stronie "Fototapety - materiały i druk".

Zobacz jak drukujemy fototapety

Zobacz galerię naszych realizacji, czyli jak wyglądają nasze fototapety na ścianie.

Zobacz galerię naszych realizacji - obrazy, fototapety


Menu pomocy: Jak kupować fototapety?   Jak kupować obrazy?     Dostawa       Kontakt    
  Fototapety - materiały i druk   Obrazy - materiały i druk     Płatności        FAQ    
  Naklejanie fototapety - instrukcja   Modyfikacje zdjęcia     Regulamin       Cennik    


do góry
Bestsellery
bestseller
Pokaż pełną wersję strony

Obrazy na płótnie, Twoje zdjęcie na płótnie

DecoMania.pl

Masz pytania?

Napisz lub zadzwoń do nas!

Tel. (22) 211 80 21

(pn - pt w godz. 10.00-18.00)

KONTAKT
FACEBOOK
OPINIE
Sklep internetowy Shoper.pl