Home / Wszystkie / Surrealistyczne obrazy

Surrealistyczne obrazy

Surrealizm jako kierunek w sztuce malarskiej narodził się we Francji w 1924 roku i nazywany był „epoką snów”. Ojcem tego kierunku był Andre Breton, który to wydał „Manifest surrealizmu”. W 1925 roku odbyła się pierwsza wystawa prac surrealistycznych. Głównym celem tego trendu jest wizualne wyrażenie percepcji wewnętrznej.  Obrazy te charakteryzuje zupełna sprzeczność z logicznym porządkiem rzeczywistości. Surrealistyczne reprodukcje negują założenia realizmu, klasycyzmu, empiryzmu, utylitaryzmu i racjonalizmu. Surrealizm odkrywa nadrzeczywistość, uzewnętrznia marzenia senne, stany podświadomości i kojarzy wszystkie elementy zupełnie przypadkowo. Można wyróżnić trzy typy malarstwa surrealistycznego: abstrakcyjne, figuralne i kolażowe.

Ten kierunek w malarstwie przypadł do gustu nowoczesnym stylom aranżacyjnym i doskonale wpisał się w minimalistyczne, proste wnętrza. Dodał im nieco irracjonalnego wyrazu. Surrealistyczne obrazy nadają nietuzinkowego tonu w współczesnych pomieszczeniach, a przecież o oryginalność właśnie nam chodzi.

Postać jak z naszych dziecięcych snów. Grzdyl Księżycowy – tak ją nazwał Leszek Kostuj, autor tego obrazu.  Jest to malarstwo figuralne. Ten typowy, irracjonalny pejzaż doskonale podkreśli wnętrze naszego pokoju lub przedpokoju.

 

Tomasz Maroński- Ilusia. Abstrakcyjne i istniejące jedynie w naszej wyobraźni krainy, od zawsze ubarwiają nasze życie, wprowadzając magię i pozytywną nadzieję w nasze realistyczne wnętrze. Dlatego też, odrobina iluzji w naszej nieco zmęczonej i nudnej codzienności, zawsze się przyda.

Drzewo to symbol życia, mądrości i tego co trwałe, stabilne oraz ważne w naszym egzystowaniu. W powieści słynnego pisarza Tolkiena, drzewa żyją i są jak mędrcy, którzy przekazują swoje doświadczenia, wiedzę oraz starczą mądrość młodym i niedoświadczonym pokoleniom. Takie też wrażenie sprawiają abstrakcyjni „Drzewni bracia” Leszka Kostuja.

Sztuka kolażu, czyli łączenia ze sobą pewnych osobnych elementów zdjęć lub obrazu jest bardzo popularna w nowoczesnej kulturze malarskiej. Tak jak obok, surrealistyczne drzewo- inspiracja Klimt – jest połączeniem kilku elementów, tworzących całość.

 

 

Magia to coś, za czym podświadomie tęsknimy, a czego nie możemy uchwycić w naszym życiu. Brakuje nam magii w naszej realistycznej egzystencji i dlatego szukamy jej w kinie. Harry Potter jest tego wyśmienitym przykładem. Dlatego Potterowska wizja obrazu na płótnie zapewne przypadnie do gustu nie jednej,  zmęczonej codziennym życiem osobie.

 

 

About admin

Check Also

_moodboard

Wakacje na wsi

Pamiętacie takie wakacje? Pełnia lata: zapach przepalonej słońcem ziemi, snopy siana, zboża czekające z niecierpliwością ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Translate »